Savaş Sanatı - Sun Tzu

Savaş Sanatı - Sun Tzu

2500 yıllık bir eser olduğu düşünülen Savaş Sanatı, insanlık tarihinin en eski strateji kuramı olarak kabul ediliyor. Sun Tzu'nun etkileyici ve ölümsüz eseri, kendisine Dünya Klasikleri arasında yer buluyor. 2016 yılında İş Bankası Kültür Yayınları'nın Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nden yayınlanan eser, 80 sayfadan oluşuyor. Eseri Çince aslından çevirenler Pulat Otkan ve Giray Fidan. Savaş Sanatı, sayfa sayısı az olmasına karşın okurken düşündüren ve sindirilerek okunması gereken bir eser olarak nitelendiriliyor. Askeri başyapıt, derin felsefesinden ötürü bir felsefe ve kişisel gelişim klasiği olarak da nitelendiriliyor. Savaş Sanatı için her kütüphanede yer verilmesi gereken bir eser değerlendirmesi yapılıyor. 

Doğru Strateji Kullanarak Savaşılmadan Kazanılan Zaferler

Sun Tzu'nun Savaş Sanatı'nda Tao felsefesinin izlerine rastlamak mümkün. Kitap, planlama, maliyet, strateji geliştirme, taktik, enerji, güç kullanımı, manevra, taktik değiştirme, arazi şartları, casusluk ve istihbarat gibi bölümlerden oluşuyor. Savaş Sanatı, her ne kadar adından ötürü nasıl savaşılması gerektiğini öğreten bir esermiş gibi anlaşılsa da, aslında en büyük zaferlerin savaşmaya gerek duyulmadan elde edilebileceğinin altını çiziyor. Doğru planlama yapıp doğru strateji güdülmeye devam edildiği müddetçe sürekli olarak en yüksek verimliliğin sağlanacağını ve zaferin geleceğini örneklerle anlatıyor. Kitap günümüzde insan yönetimi, olaylara farklı açıdan bakabilme ve kazanmak için farklı stratejiler geliştirme amacıyla faydalanılan bir kişisel gelişim kitabı olarak da kullanılıyor.

Binlerce Yıl Öncesinden Günümüze Ulaşmayı Başaran Bilge

M.Ö. 500 yılında yaşadığı tahmin edilen bir komutan olan Sun Tzu, derin ve çarpıcı felsefesiyle binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmayı başarıyor. Sun Tzu'nun üstün felsefesi, onun bir komutan olmasının yanı sıra kitleleri etki altında bırakacak bir filozof ve bilge olduğunu da gösteriyor.


Savaş Sanatı - Sun Tzu
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde “Sun Tzu”, Pin-Yin transkripsiyon sisteminde “Sun Zi” olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi’nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Savaş Sanatı - Sun Tzu

    Orijinal Ürün

    9786053322696
  • 8,00TL

Etiketler: Savaş Sanatı - Sun Tzu, Politika Siyaset, İş Bankası Kültür Yayınları, 9786053322696