Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie


Çocuklarınız kurallarınıza uymuyor, yanlış davranışlarda
mı bulunuyorlar? Doğru davranmaları konusundaki önerilerinizi
önemsemiyor ya da ret mi ediyorlar? Yumuşak ve
otoriter eğitim modelleri arasında kararsız mı kalıyorsunuz?
Oysa bu modellerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren
bir yöntem var. Çocuğunuza Sınır Koyma, çocuklarınızın
daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmanıza
yardımcı olur.
Robert MacKenzie tarafından yazılmış ve tekrar gözden
geçirilerek genişletilmiş bu baskı ile kanıtlanmış teknik ve
yöntemleri öğrenecek ve çocuğunuzun sizinle işbirliği yapmasını
sağlayacaksınız.
Bu kitap anne-babalara şu özellikleri kazandırıyor:
• Anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koymak
• Çatışma ve güç mücadelelerine son vermek
• İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak
• Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak
• Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak
Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları
vardır. MacKenzie’nin rehberliğinde sizler de mutlu ve
tatminkâr bir aile hayatı için gerekli olan eğitici sınırları
oluşturmayı öğreneceksiniz.

Çocuk eğitimi her yönü ile oldukça önemli bir konu olarak ebeveynlerin karşısına çıkıyor. Çocukların sınırlarını bilen nazik ve olumlu bireyler haline gelmesi için doğru bir eğitim modeli tercih etmek büyük önem taşıyor. Son dönemlerin en gözde modelleri yumuşak ve otoriter eğitim çeşitleri her zaman uygulanabilir olmayabiliyor. Bu noktada anne ve babalar için alternatif bir çözüm önerisi sunan Robert J. Mackenzie, bu eser ile doğru alanlarda çocuğunuza sınır koyma konusunda gelişmiş teknikler ortaya koyuyor. 

Çocuklar çoğu zaman yetişkinlerin dünyasına ayak uydurmakta güçlük çekebiliyor. Bu nedenle göstermiş oldukları davranışlar toplum içinde ve ailede aşırı olarak adlandırılabiliyor. Bu hareketler ile büyüyen çocukların ileride nazik ve uyumlu birer birey olma şansı da azalıyor. Bahsedilen bu davranışların geçirilebilmesi için otoriter eğitim modelleri çoğu zaman yararsız kalırken daha yumuşak metotlar ise istenen verimi ortaya koyamıyor. Ancak Çocuğunuza Sınır Koyma adlı kitapta bulunan geliştirilmiş ve yenilenmiş pek çok teknik sayesinde çocuğunuzun ruhsal ve kişisel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. 

Kitap, temel olarak çocuğun anlayış ve dünyayı kavrayış biçimi üzerine yoğunlaşıyor. Çocuğun saygı algısı ve diğer insanlar ile iletişime geçtiğinde yapması gerekenleri son derece basit yöntemler kullanarak doğru seviyeye getirmeyi hedefliyor. Mackenzie'nin yapmış olduğu bu çalışmanın en temel prensibi çocuğa çok açık ve net bir biçimde sınırlar koymayı içeriyor. Bu kesin sınırlar çocuğun anlayabileceği düzeyde olacağından sakin ama etkili bir çözüm ile aile çocuğun eğitimini destekliyor. 

Kitabın öne sürdüğü bir diğer prensip ise güç mücadelesinin sona erdirilip çocuğun iş birliğinin bir parçası haline getirilmesini ortaya koyuyor. Bu sayede çocuk kendi benliği ve ailesi içindeki yerini tam olarak görme ve bu değerli hissetme durumu sayesinde ailesi ve diğerleri ile uyum içinde yaşama davranışına yönlendiriliyor. 

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie tarafından ortaya koyulmuş oldukça etkili bir eser. Bilim çevrelerince kabul gören bu teknikler, aynı zamanda çocuklarının eğitimi konusunda hassas davranan pek çok anne baba için de rehber niteliği taşıyor. Çocuğunuza Sınır Koyma içerdiği yaşanmış örnekler sayesinde diğer kişisel gelişim kitaplarının aksine çok daha açık ve anlaşılır bir dil ile okuyucu karşısına çıkıyor. Teorik bilgi ile birlikte daha çok pratik olaylardan yola çıkılarak anlatılan tema, ebeveynler için çok daha kısa sürede anlaşılarak tekniklerin uygulanabilir hale gelmesine olanak sağlıyor. 

Çocuğun uyumlu, saygılı ve nazik bir birey haline gelmesini sağlamasının yanı sıra gelecek yaşamında mantıksal düşünebilme yeteneğini kazanmasının da yolunu açan sınır koyma tekniği sayesinde çocuklar küçük yaştan itibaren sağlıklı bireyler olarak yetişiyor. Mantıklı düşünmeye ek olarak problem çözme becerisinin çocuğa kazandırılması da tekniğin temel hedefleri arasında yer alıyor. Sınır koyma sayesinde çocuk kendisini bir yarışın içinde görmekten ziyade uyumlu ve faydalı bir insan olması gerektiğinin bilincine varıyor. Bu bilinç ile hareket eden çocuk, etrafı ile her zaman olduğundan daha fazla uyum içinde olarak olumlu davranışlarını arttırma ve pekiştirme şansı buluyor. 

Çocuğunuza Sınır Koyma adlı eserden faydalanarak siz de çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında toplum ile uyum içinde ve sağlıklı bir birey haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda gelişim çağında yaşanacak pek çok sorunun üstesinden gelmek konusunda da bu kitaptan yardım alabilirsiniz. Şimdiye kadar ortaya atılan pek çok yönteme kıyas ile sınır koyma, çok daha basit ve etkili teknikler içerdiğinden çocuğunuzun eğitiminde etkin olarak bu kitaptan faydalanabilirsiniz. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie

 • Görüntülenme: 90
 • Yayınevi: Yakamoz Yayınları
 • Ürün Kodu: KDEPO14541-25697
 • Stok Durumu:
 • Yazar: Robert J. Mackenzie ,
 • Barkod: 9786053845317
 • Toplam Sayfa: 400
 • Kitap Dili: Türkçe
 • Basım Yılı: 2016

  Orijinal Ürün

  9786053845317
 • 30,00TL

Etiketler: Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie